Publikováno: Po 09.05.2022
Region: Jestřebí hory, Podkrkonoší
Východní Čechy jsou nepochybně krajem mnoha slavných spisovatelů. Bratři Karel a Josef Čapkovi jsou spojeni s Úpicí či Malými Svatoňovicemi, Božena Němcová s Českou Skalicí a Ratibořicemi a Karel Jaromír Erben s krajem pod Zvičinou. Realizátoři projektu na podporu vzdělávání Místní akční plán Trutnovsko II jsou si toho vědomi a odkaz autorů mnoha úžasných děl se snaží oprášit originálním způsobem.
Nejprve nechali žáky základních škol namluvit pohádková díla uvedených autorů, následně je poslouchali mladší kamarádi v mateřských školách. "Dětem se audiopohádky líbily, zejména ty, které znají. Na poslech navázaly dramatizací pohádkových příběhů nebo si postavily hrad z kostek. Pohádky, čtené dětmi ze základních škol, rozšířily našim předškolákům povědomí o autorech, literatuře i historii," pochvalovala si Jitřenka Zvelebilová, ředitelka Mateřské školy Úpice.
Platformy na rozvoj čtenářské gramotnosti se zúčastnily děti z mateřských škol v Úpici, Rtyni v Podkrkonoší, Žacléři, Batňovicích, Horním Maršově a Velkých Svatoňovicích. Došlo přitom i na úsměvné momenty. Například po poslechu pohádky O kohoutkovi a slepičce následovala v MŠ Žacléř debata učitelek s dětmi o počínání lakomého kohoutka. "Děti by kohoutkovi rády vysvětlily, že když se bude takhle chovat, slepička si najde jiného kohoutka. Jiní posluchači by mu za trest a pro ostudu oškubali ocas a udělali z něj indiánskou čelenku," vypráví s úsměvem Petra Macolová, učitelka Mateřské školy Žacléř. Pohádku si tady převyprávěli s dopomocí obrázků. Učitelky rovněž dětem pokládaly kontrolní otázky pro ověření pochopení textu. Žáci v zapojených školkách navíc procvičovali grafomotoriku pomocí zábavných a oblíbených cvičení.
Petr Záliš, MAP Trutnovsko II
Vybrali jsme pro Vás